Muzyka odgrywa dużą funkcję w naszym codziennym funkcjonowaniu i towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Była tak samo rozrywką, jak i wielką sztuką. We współczesnym świecie, dzięki pojawieniu się takich urządzeń jak radio oraz nośników muzyki, takich jak płyty, a potem kasety magnetofonowe, muzyka stała się dostępna dla wszystkich pasjonatów. Zaczęły się też wykształcać gusta muzyczne, a popularni twórcy mogli liczyć na grupy oddanych fanów, którzy na koncertach śpiewali wszystkie utwory z pamięci.

the doors

Autor: Nicki Spunar
Źródło: http://www.flickr.com
Angielska grupa The Beatles była bodajże pierwszą w dziejach, która dostarczyła tyle skrajnych uczuć. Wspaniała czwórka z Liverpoolu umiała rozgrzać do białości tłumy dziewcząt, które każde ich pojawienie się na scenie poprzedzały wielkim piskiem. Była to ogromna popularność, jak na owe lata. Według wielu plebiscytów członkowie The Beatles są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów, a ich single posiadały niewyobrażalne nakłady. Po jakimś czasie chłopcy z Liverpoolu zrewolucjonizowali zarówno swój wygląd zewnętrzny, jak i muzykę. Ich nagrania były dużo ambitniejsze, a słowa piosenek- głębokie. Można było również dostrzec fascynacje kulturą indyjską. Zespół rozpadł się po odejściu najpierw Johna Lennona, a potem Paula McCartney’a.

Takiej samej uwielbienia zasmakował amerykański zespół The Doors. Grupa odnosiła ogromne sukcesy przede wszystkim dzięki charyzmatycznej osobie frontmana zespołu, Jima Morrisona. Jego poruszające, liryczne teksty i zachowanie na scenie przyciągała na występy prawdziwe rzesze ludzi. Ale The Doors to też siłownia bielsko biała wybitna gra pozostałych członków zespołu, których instrumentalne popisy do dzisiaj hipnotyzują wielbicieli tego zespołu. The Doors nie byli grzecznymi chłopcami i niesłychanie często łamali rozmaite bariery. Ich wielką karierę przerwała niespodziewana śmierć Morrisona.

Obie te grupy łączy mnóstwo spraw. Członkowie tych formacji stali się chodzącymi bożkami muzyki. Ich piosenki weszły do kanonu muzyki rozrywkowej. Na ich twórczości bazują kolejne pokolenia młodych twórców, co chwilę odnajdując w niej coś innego. Obie grupy do dzisiaj mają miliony wiernych fanów.