Kim bylibyśmy bez przedmiotów. Otaczają nas one i kształtują świat, w którym żyjemy. Zapewne nie do końca się o nie troszczymy, traktując je jako mniejsze nieszczęście lub tytułując je mianem „złośliwości rzeczy martwych” (w czasie, gdy nie chcą działać).

Wiemy jednakże, iż nie da się bez nich za dużo zdziałać, iż od zawsze przedstawiają uzupełnienie nas samych, wzbogacając nas jednocześnie jako gatunek ludzki.

Kobieta siedząca na tarasie

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

Kim byłby pierwszy człek bez krzemienia albo bez nieskomplikowanych rzeczy, które ułatwiały my codzienną pracę? Kim byłby, gdyby nie mógł ściskać w ręku narzędzia, którym straszyłdzikie zwierzęta. Kim stalibyśmy się, gdyby nie łodzie, samoloty i pojazdy, gdyby nie wynaleziono koła. Przedmioty są nieodzowne, są tak ważne w historii świata, jak ich stwórcy.

Jeśli przeglądasz ten artykuł to oznacza, że omawiana tematyka Cię zainteresowała – pod adresem (https://hamsterpolska.pl/) znajdziesz zbliżone, równie ciekawe informacje.

Każdy zna żarówkę lub żelazko, ale nie wie, kto je stworzył. Zanika twórca, przedmiot pozostaje i zostaje czymś normalnym, niezastąpionym, czymś bez czego niełatwo wyobrazić sobie życia.

Weźmy przykładowo takiego fotografa. Może być niebywale utalentowany, może posiadać

Funkcjonalne pojemniki na żywność

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

niezwykły zmysł do robienia idealnych fot, ale właśnie, gdyby nie aparat, którym wykonuje swoje zdjęcia jego wizje zostałyby jedynie w umyśle. Tak samo jak literat, który ma plan na powieść, ale nie posiada kartki i długopisu, ażeby przenieść tego typu wizje na papier. Kim stałby się fotograf bez pomocnych rzeczy w jego pracy, bez parasola fotograficznego, bez statywów oświetleniowych (statyw oświetleniowy dla fotografa), bez sprzętu studyjnego jak reflektory, ekrany czy namioty bezcieniowe bez sprzętu studyjnego w postaci softboksów? Więcej o reflektorach i softboksach przeczytasz w tym miejscu: reflektory dla fotografa specjalisty.

Odpowiedź jest prosta: stałby się nieszczęśliwy, gdyż nie mógłby przenieść własnych wizji na czytelny nośnik, jaki każdy może poznać. Nie mógłby się pochwalić zdjęciem, musiałby to wszystko opowiadać, lecz i tak inni mogliby nie zrozumieć jego wizji. Dzisiaj zaś, w dobie wspaniałych narzędzi graficznych fotograf może jeszcze więcej. Jest zdolny upiększyć zdjęcie, dodać do niego elementy, rozjaśnić, podkoloryzować intensywność kolorów, i tak dalej. Dzięki takim narzędziom jego wizja i realizacja wybiega jeszcze dalej zbliżając się do ideału. Bez wynalezienia rzeczy, bez coraz to nowych, ulepszonych narzędzi nigdy byśmy tego nie zdobyli.