Wśród obecnych typów uzależnień coraz bardziej ugruntowaną pozycję ma uzależnienie od Internetu i komputera. Analogicznie rzecz ma się z konsolami do gier, takimi jak przykładowo Playstation 3, które dużej części użytkowników zastępują używanie komputera do grania. Uzależnienie jak wiadomo to stan, kiedy człowiek nie jest w stanie obyć się bez jakiegoś konkretnego bodźca, jakim w tej sytuacji jest granie w gry.

grający w grę na playstation

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Powszechnie mówi się, że zjawisko to najczęściej dotyka młodych ludzi, ponieważ oni są najbardziej narażeni na różnego rodzaju wpływy i uzależnienia.

Nie jesteś pewien co do tego tematu? Zwyczajnie sprawdź szczegóły ortoptysta warszawa opublikowane właśnie tutaj. Wszystko jest dokładnie przedstawione.

Nie jest to do końca prawdą, jest bowiem też wielu dorosłych ludzi uzależnionych od komputera. W przypadku, kiedy użytkownik nie posiada obowiązków w związku ze szkołą lub pracą ryzyko pogorszenia się uzależnienia kilkakrotnie wzrasta. Rezultaty takiej sytuacji mogę być zróżnicowane. Powinno się pamiętać, by w krótkim czasie rozpocząć właściwe działania, które ograniczą niebezpieczeństwo powiększenia się uzależnienia.

Skutki zdrowotneUzależnienie od gier komputerowych może mieć ogromnie poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Po pierwsze siedząc przez długi czas przed monitorem, przyjmuje on nieprawidłową postawę, która skutkuje skrzywieniami kręgosłupa. W dużym stopniu także męczy się wzrok, ponieważ użytkownik komputera mruga o wiele rzadziej niż to potrzebne, a to powoduje wysychanie gałek ocznych i ich zmęczenie. Granie w gry sprzyja również niewłaściwemu odżywianiu się, wprowadzenia diety bogatej w pierwszej kolejności w szkodliwe produkty. W efekcie prowadzi to niekiedy do zbyt wysokiej masy ciała i otyłości. Poza tym w przypadku braku jedzenia w mieszkaniu gracz może zmniejszyć liczbę spożywanych pokarmów, co także jest niezdrowe.

Skutki psychiczneMówi się, że gry komputerowe wzmagają w użytkownikowi skłonność do przemocy. Jest to z pewnością prawda w przypadku, w którym jest do czynienia z osobą od gier uzależnioną. Agresja bywa powodowana różnymi czynnikami, do których zalicza się między innymi awaria łącza internetowego lub komputera, jak również przerwanie gry przez inne osoby. Nie można więc powiedzieć, że pozornie brutalne gry, takie jak na przykład Bioshock, wzmagają w graczach agresję. Z pewnością jednak ten poziom zwiększa brak umiaru w graniu.