Elegancko nakryty stół wiele straci ze swojego świetnego wyglądu, kiedy postawimy na nim alkohol w najzwyklejszej butelce. Taka pospolita butelka będzie stanowiła zbyt widoczny kontrast dla klasycznej zastawy. Powinno więc zastanowić się, czy nie lepiej przelać alkohol do karafki.

Wybór karafek jest naprawdę duży. Znajdziemy wśród nich zarówno karafki do wina, jak również karafki przeznaczone do podawania domowych nalewek, wódek, brandy oraz whisky. Posiadają one rozmaite kształty, nie tylko owalne, ale również kwadratowe. Są wśród nich zarówno klasyczne karafki , które zrobiono ze zwykłego szkła, jak również i takie, które wykonane zostały z kryształu.

dobre wino

Autor: Council of Presidents
Źródło: http://www.flickr.com

Karafki do wina przeznaczone są do podawania wina czerwonego. Dokonując ich wyboru, nie zapominajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na kształt ich dna – obejrzyj różne opcje. Do wina polecane są karafki, których dno jest szerokie. Taki kształt dna zapewnia mocniejsze dotlenienie wina i pozwala lepiej uwolnić jego aromat. Oprócz karafek , które przeznaczone są do wina w sprzedaży jest bardzo szeroki wybór karafek do wody oraz likierów. W karafkach do wody bez oporów możemy zaserwować także wina białe. Mnóstwo alkoholi wytrąca na dnie butelki osad. Jeśli więc serwujemy go w karafce, to powinniśmy przelewać go wyjątkowo ostrożnie, tak, aby osad został na dnie. Zasady savoir-vivre mówią, że, podając markowy alkohol, oryginalną butelkę umieszczamy na osobnym stoliku. Powinni pamiętać o tym ci, którzy pragną być postrzegani za znawców alkoholu.

Karafki do whisky powinny mieć podstawę w kształcie kwadratowym. Można w nich podawać tylko i wyłącznie whisky. Niezwykle często sprzedawane są one razem ze szklankami do serwowania tego jakże popularnego trunku. Szklanki do whisky są niskie, ich cechą charakterystyczną jest grube dno. Sprawdź ofertę: zobacz więcej

Szklanki do whisky można wykorzystywać nie tylko do podawania whisky, ale również do innych rodzajów alkoholu jeśli tylko, że serwuje się go z kostkami lodu. Zgodne z tradycją szklanki, w których podaje się whisky (zobacz: whisky ze szkocji) posiadają nawet własną nazwę. Zostały ona nazwane Old Fashion Glass. Pojemność szklanek do whisky jest zróżnicowana, waha się od 170 do 280 mililitrów. W sprzedaży znajdziemy także szklanki o odrobinę większej, wynoszącej 300 mililitrów pojemności. Nadają się one do podawania napoi bez dodatku alkoholu. Cieszą się one naprawdę dużą popularnością.