Wybranie właściwego obiektywu do sprzętu fotograficznego to dla niejednego miłośnika fotografowania często nie jest proste zadanie. Często więc jest tak, że nabyliśmy lustrzankę wraz z obiektywem kitowym. Zaraz się niestety przekonujemy, że przestaje nam wystarczać, dlatego też nasuwa się pytanie, jaki obiektyw wybrać, aby spełniał najważniejsze wymagania.

Fotograf
Gdy chodzi o obiektyw to bardzo istotna jest ogniskowa. Zadecyduje ona o dostępnym polu widzenia, to znaczy o powiększeniu. Tradycyjnie określa się to właśnie jako ogniskową, jednak dla amatora lepiej kiedy powie się o kątowym polu widzenia. Na przykład, obiektyw o ogniskowej 40 milimetrów gwarantuje inne pole widzenia, gdy będzie podłączony do body o matrycy z mnożnikiem ogniskowej, jeszcze inne z kolei, gdy podłączy się go z urządzeniem o matrycy małoobrazkowej. Jeżeli odwiedzamy sklep fotograficzny i uświadomimy sobie, iż mamy z tym problem to na pewno dobrze jest dopytać ekspedienta, gdyż jest to rzecz na początku dość trudna – odwiedź polecany sklep fotograficzny.

Kolejnym istotnym parametrem jest jasność obiektywu. Definiowana jest ona za pomocą przesłony. Opisujemy ją za pomocą parametru f/, chociaż często spotkać można ją także jako liczbę po ukośniku, dajmy na to 90/2.8. Według definicji, wartość przesłony to wynik podzielenia ogniskowej na fizyczną średnicę otworu względnego. Im ta liczba jest mniejsza, tym obiektyw będzie bardziej jasny.

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj inne informacje w tym temacie. Najlepiej sprawdź sam acana dla kota, odnajdziesz tutaj analogiczne wiadomości.

Jak to tłumaczyć? Dajmy na to model 20 milimetrów f/1.4 będzie trochę bardziej jasny niż 20 mm f/2.0. Następnym bardzo istotnym parametrem jest zamocowanie. Od tego tak właściwie jest zależne, czy uda się podczepić sprzęt do naszego aparatu czy raczej okaże się to niemożliwe. Jeśli poszukiwać będziemy markowych obiektywów, to znaczy wykonanych przez producenta posiadanego przez nas aparatu, to raczej nie ma z tym problemu.

Najpewniej Nikon będzie pasował do Nikona, przykładowo Sigma 70 300 Nikon – sprawdź więcej na polecanej stronie. Identycznie canon do Canona, jak również Pentax do Pentaxa. Jednakże musimy zwrócić uwagę na obiektywy manualne, gdyż bardzo duża część nie dopasuje się do współczesnych lustrzanek. Jeżeli będziemy myśleć o powyższych trzech wytycznych to jest spora szansa, że zakupimy całkiem profesjonalny obiektyw, który będzie idealny do naszych potrzeb.