Sporo instrumentów, w szczególności z grupy aerofonów ma własną przeszłość związaną z wojskiem bądź rycerstwem. Stosowano je do przestrzegania przed nieprzyjacielem, wabienia albo płoszenia dzikich zwierząt, celebrowania zwycięstwa albo opłakiwania porażki.

Gra na saksofonie

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Potem ich rola uległa zmianie aby po rozmaitych przeróbkach stawały się częściami składowymi orkiestry bądź zespołów muzycznych. Najbardziej znanym przykładem tej zmiany są trąbki.

Pierwotne trąbki (możesz wybrać i zamówić online: trąbki – instrumenty dęte), wywodzące się z pierwotnych instrumentów blaszanych, wyglądem bardziej przypominały teraźniejszy róg, gdyż nie miały zaworów a tym samym miewały mocno małe zdolności melodyczne. Dobre były tylko do odgrywania fanfar.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz tutaj (https://www.fundacjaavalon.pl/programy/kompleksowe-centrum-poradnicze/)? To oczywiście pokrewna tematyka, zatem niewątpliwie te teksty też są godne zgłębienia.

W międzyczasie ulepszano je systematycznie, aż na początku XIXw. trąbki dostały wreszcie kształt taki jak teraz. Jednakże obecnie nie są one instrumentem o większych walorach akustycznych. Bywają raczej dodatkiem w orkiestrach, czasami w zespołach muzycznych.

Suzafony to instrumenty dęte blaszane. Są to trochę inne helikony o bardzo dużej czarze głosowej, która z tego właśnie powodu jest umiejscowiona nad głową instrumentalisty. Z powodu tej właśnie wielkiej czaszy, w orkiestrze dętej, gdzie najczęściej są wykorzystywane suzafony, są one nazywane słonecznikami. Pierwsze suzafony zostały skonstruowane w końcu XIXw. Poza powszechnym użytkowaniem ich w orkiestrach dętych, suzafony wykorzystuje się również w orkiestrach tanecznych, dixielandowych a także w utworach jazzowych. Tenorhorny natomiast są to zmienione buglehorny, które zjawiły się we Francji także w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy. Podobnie jak wcześniej opisany instrument, tenorhorny również zakończone są dużym otworem, ale nie musi się on znajdować aż nad głową grającego. Pozostałe części instrumentu stanowią ustnik, przechodzący w rurę ustnikową, wentylki wraz z krąglikami do strojenia każdego z nich, krąglik strojeniowy główny, część przeznaczona na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były używane już w pruskiej kawalerii od początku XIXw. Stosunkowo mało znane są saksony, o których ciężko jest wyszukać jakiekolwiek informacje, zarówno w sieci, jak również w branżowych periodykach.

Zamówisz u nas te i mnóstwo innych ofert instrumentów – najlepsze tenorhorny