Zakup rasowego psa większość ludzi traktuje bardzo serio. Głównie dlatego, że jest to duży wydatek. Z tego powodu rasowy pies nierzadko jest czymś więcej niż tylko pupilkiem swojego właściciela. Drogi pies, podobnie drogi drogie auto potwierdza pozycję społeczną swojego właściciela.

Oprócz tego ma znaczenie także cel, który przyświeca przyszłemu właścicielowi. Jeżeli szukasz najlepszego psa – stróża do wolno stojącego domu, rasa Tibetan Mastiff idealnie wypełni swoje zadanie. Tybetany są dość słabo spopularyzowane w naszym kraju, mają jednak swoich miłośników. Mastify są często kupowane przez osoby, które mieszkają poza centrum miasta, gdyż są to niemałe, dosyć kudłate psy, które poniekąd należy trzymać na zewnątrz. W końcu są to psy (Sprawdź regulowana smycz dla psa) zaliczane do grupy molosów górskich i ich podstawowym przeznaczeniem było zwłaszcza stróżowanie i zaganianie zwierząt gospodarskich.Jak wskazuje nazwa, rasa pochodzi z centralnej Azji, choć nie jest pewne do końca, czy konkretnie z Tybetu.Tybetany zostały sprowadzone do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na ojczystych obszarach były zagrożone wyginięciem. Rasa spopularyzowali Brytyjczycy, którzy założyli pierwsze hodowle tych psów.

Mastif tybetański

Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

Na dzień dzisiejszy to bardzo cenna rasa hodowlana. Żywy charakter, raczej spokojne usposobienie, jednak bardzo posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczenięta w młodym wieku bywają bardzo uparte. Przyszły właściciel powinien zatem być cierpliwym i przeczekać trudny okres. Bardzo istotna kwestia to odpowiednie wychowanie psa. Mastify Tybetańskie nie potrzebują jednak szczególne tresury. Z czasem same wiedzą, jak się zachować w określonej sytuacji. Są raczej spokojne i posłuszne. Jednakże, gdy Mastify są na swojej posesji mogą być agresywne w stosunku do obcych. Są one bardzo wrażliwe na tym punkcie. Osobniki żyjące na terenie Azji były wychowywane na stróżów gospodarstwa domowego. Ich zadaniem było donośne reagowanie na niebezpieczeństwo. Taki model zachowania wynikał ze specyficznych warunków geograficznych, a także społecznych. Osady w Tybecie były stosunkowo słabo zaludnione, zaś pojedyncze domostwa w dużej mierze daleko od siebie.

Niewielu sąsiadów zwiększa ryzyko rabunku. Psy miały więc efektywnie strzec dobytku i głośno ujadać, gdy na posesji pojawił się intruz. Należy wiedzieć jeszcze przez kupnem Mastifa, jakie zachowania leżą w jego naturze. Lecz naturalnie pamiętać, że najistotniejsze jest dobre ułożenie psa. Warunkiem poprawnego kontaktu z Tybetanem jest wiedza i świadoma akceptacja jego charakteru.