Instrumenty dęte są grupą nazywaną inaczej aerofonami. Zalicza się do nich kolejno instrumenty dęte z drewna, z blachy i wyposażone w klawisze. Przykładem instrumentów dętych drewnianych mogą być saksofony.

saksofon

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Do grupy instrumentów dętych blaszanych zaklasyfikowano między innymi puzony – instrumenty dęte oraz mniej znane sakshorny. Instrumenty klawiszowe stanowią mniej liczną gromadę spośród opisanych wyżej. Przykładem mogą być mniej znane melodyki. Puzony, pokrewne z rodziną trąbek wynaleziono około XIII w.

Jest to trochę taka największa trąbka, w której środkowy fragment rury ma wygląd długich, prostych regulowanych na długości odcinków. Dopiero dwa stulecia dalej puzony zasłużyły na swoją charakterystyczną nazwę. Zaraz potem zaczęto modyfikować pierwotną wersję, aby dopasować je do skali głosowej. Dziś puzony ciągle występują w wielu odmianach, przykładowo suwakowy, altowy albo tenorowy.

Jeżeli zainteresował Cię przedstawiany artykuł, to odwiedź www aparaty słuchowe cena a tam czekają na Ciebie materiały warte zainteresowania. Sprawdź je – będziesz niesamowicie zadowolony!

Rogi, których druga nazwa to waltornie, są instrumentami z tej samej rodziny, co puzony. Rogi wywodzą się z dawnych instrumentów używanych na polowaniach, wytworzonych ze zwierzęcych rogów. Tamte rogi miały raczej małe zdolności muzyczne, lecz dzisiejsze instrumenty zostały stworzone z metalu, przez co ich zakres muzyczny jest o wiele szerszy. Rogi posiadają również własne odmiany. Bardzo chętnie wykorzystuje się je w przedstawieniach teatralnych, do stworzenia dźwiękowych efektów specjalnych. Sakshorny to natomiast instrumenty będące odmianą buglehornów. Sakshorny mają przeróżne wielkości, dzięki czemu dźwięk z nich wydobywany może być za każdym razem różny. Sakshorny są bardzo pożądane w orkiestrach dętych. Saksofony to chyba najbardziej popularne spośród wymienionych wcześniej instrumentów. Saksofony również miewają różne gabaryty oraz związane z nimi zakresy dźwięków. Najczęściej spotykane odmiany saksofonów to saksofony altowe lub tenorowe. W przeciwieństwie do uprzednio wymienionych, saksofony nie miały swoich historycznych pierwowzorów. Zostały wynalezione około połowy XIX w. i do dzisiaj dotrwały w takiej jak wówczaspostaci.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz – niedrogie waltornie.