Aerofony są to instrumenty, w których dźwięki tworzone są poprzez wibracje powietrza wtłoczonego do przestrzeni rezonansowej. Potoczny podział określa aerofony jako instrumenty dęte i dzieli je na dęte drewniane, przykładowo klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których ciekawym przykładem mogą być melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych jednostroikowych. Zostały zaklasyfikowane do takiej samej gromady co saksofon. Klarnety rozróżnia się ze względu na tzw. stopliwości, czyli zdolności zlewania się odcienia dźwięków danego klarnetu z barwą innych instrumentów w orkiestrze.

Klarnet składa się z prostej, drewnianej rury z grupą otworów zamykanych klapkami i podzielony jest na pięć elementów: ustnik, baryłka, korpus górny oraz dolny i czara głosowa. Przechowuje się je i transportuje w futerale w częściach i montuje razem dopiero do grania. Klarnety docelowo weszły w skład grup orkiestrowych koło XVIIIw. Dzisiaj modne są głównie pośród muzyków jazzowych a także w muzyce klezmerskiej.

Oboje zaliczane są do identycznej grupy, jednak są instrumentami dwustroikowymi. Są to długie, nieco poszerzane rurki zakończone lejkowatym otworem wylotowym. Otwory podobnie zatykane są klapkamis. Oboje były znane już w XVIIw. i do teraz są popularnym instrumentem muzycznym. Inaczej niż poprzednie instrumenty, oboje są przeważnie wykorzystywane w partiach solowych, oraz chętnie sięga się po nie komponując muzykę do filmów. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, przypisanymi do grupy rogów i podobnymi do trąbek. Powstały poprzez zmodyfikowanie starego rogu pocztowego i we współczesnej postaci były znane od początków XIXw. Obecnie niedrogie klarnety popularne są przede wszystkim w orkiestrze dętej. Lubią je również soliści jazzowi.

Otwórz ten link grzech grow seeds. Tam zobaczysz ciekawe informacje na ten temat, opisane w naszymartykule.

Ciekawymi instrumentami są także melodyki. Nazywane są także melodyjkami lub harmonijkami klawiszowymi. To malutkie instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające obecny keyboard. Miewają przeważnie koło 20-35 klawiszy oraz ustnik. Grają prawie tak jak tradycyjna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie sprawdź najlepsze ceny na naszej stronie: muzyczne instrumenty – trąbki.